Problemy z zachowaniem prawidłowych funkcji pęcherza moczowego dotykają bardzo dużej części społeczeństwa – zwłaszcza kobiet.
Według danych WHO, po 40. roku życia z kłopotami w zakresie kontroli nad opróżnianiem pęcherza zetknie się prawie 1/3 populacji[1]. Statystyki te mogą być zaniżone, gdyż wiele osób, z powodu skrępowania, nie zgłasza nigdy swoich dolegliwości. Niektórzy uznają, że problemy te stanowią naturalną kolej rzeczy, związaną chociażby z upływem lat. Nic bardziej mylnego – brak kontroli oddawania moczu zawsze jest stanem nieprawidłowym, który w razie zaniedbania, może się pogłębiać, obniżając niepotrzebnie komfort życia.
Najczęstsze przyczyny kłopotów z kontrolą wydalania moczu
Niezamierzone, całkowite lub częściowe opróżnianie pęcherza moczowego może ujawniać się w kilku formach. Najczęściej ma ono charakter wysiłkowy[2] i daje o sobie znać podczas niektórych rodzajów aktywności fizycznej, śmiechu, kaszlu czy kichania. Występowanie tego zjawiska zgłaszają kobiety po przebytych porodach, czy w okresie menopauzy. Pojawia się ono na skutek osłabienia mięśni Kegla, tj. mięśni dna miednicy, które odpowiadają za poprawne zaciskanie cewki moczowej.
Innego rodzaju nieprawidłowości dotyczące zachowania kontroli pęcherza wiążą się z odczuwaniem niespodziewanej i bardzo intensywnej potrzeby wizyty w toalecie, której nie można w żaden sposób opóźnić. Czasami nawet tylko kilka sekund dzieli niekontrolowany wyciek moczu od momentu pojawienia się uczucia parcia. Takie sytuacje pojawiają często, gdy jesteśmy poza domem, ale bywają też spowodowane reakcją np. na dźwięk płynącej wody.
Walcz z otyłością i zadbaj o dobrą kondycję układu moczowo-płciowego
Na zachowanie prawidłowych funkcji pęcherza moczowego wpływa wiele różnych czynników. Wpływ negatywny mają często operacje ginekologiczne, wiek, przebyte ciąże, zmiany hormonalne, a także otyłość, która powoduje dodatkowe obciążenie mięśni, odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Badania wykazały[3], że każdy 5-jednostkowy wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów, związanych z prawidłowym trzymaniem moczu o 20%-70%. Najczęściej jednak kilka z wymienionych czynników nakłada się na siebie, co może utrudniać jednoznaczną ocenę. Warto wyeliminować jak najszybciej te, które są możliwe i najłatwiejsze do zneutralizowania. Przede wszystkim, upewnijmy się, czy nasz układ moczowo-płciowy jest w dobrej kondycji. Dyskomfort w okolicy krocza, pieczenie podczas mikcji oraz ucisk w rejonie podbrzusza mogą być oznakami, że nie wszystko jest w porządku.
Prawidłowa profilaktyka – o czym należy pamiętać?
W zakresie profilaktyki korzystne będzie maksymalne ograniczenie palenia papierosów, a także redukcja masy ciała. Dodatkowo, pamiętajmy, by regularnie dostarczać organizmowi duże ilości wody. Do diety natomiast warto włączyć diuretyczną pokrzywę oraz żurawinę, która pomaga zachować korzystną mikroflorę układu moczowego. Ponadto, liczne badania[4] wykazały znaczną poprawę kondycji pęcherza u osób spożywających nasiona soi oraz pestki dyni, których właściwości przynoszą bezpośredni, rozluźniający mięśnie efekt. a to z kolei przekłada się na zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu. Jeśli jednak ciężko nam wpleść ziarna do codziennego jadłospisu, warto poszukać dobrej jakości suplementów, zawierających w swoim składzie niezbędne ekstrakty.
Mięśnie Kegla – wystarczy kilka minut ćwiczeń
Nie zwlekajmy również z włączeniem do codziennej rutyny ćwiczeń mięśni Kegla. Ich wzmocnienie nie wymaga specjalnych warunków, ani przygotowania. Regularny trening przyniesie odczuwalną poprawę działania mięśni Kegla i kontroli nad pęcherzem. Dzieje się tak m.in. dlatego, że ćwiczenia mięśni dna miednicy wspierają podparcie szyi pęcherza moczowego oraz podwyższają ciśnienie w cewce moczowej. Naukowcy odkryli, że trenowanie mięśni Kegla aż 17-krotnie zwiększało szansę na poprawę u kobiet, zgłaszających problemy z prawidłowym trzymaniem moczu[5]
W zachowaniu prawidłowych funkcji pęcherza moczowego może nam pomóc prowadzenie zdrowego trybu życia oraz włączenie do diety składników, korzystnie wpływających na kondycję układu moczowego. Warto też zadbać o ćwiczenia mięśni kegla, które są zalecane kobietom z wielu powodów, nie tylko pod kątem zachowania kontroli wydalania moczu.
Redakcja
[1]https://www.who.int/ageing/health-systems/icope/evidence-centre/ICOPE-evidence-profile-urinary-incont.pdf.
[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/165408#symptoms.
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2866035/.
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26232691/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6435946/.
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4633656/.