Problem z powiększonymi hemoroidami dotyczy bardzo wielu ludzi. Szacuje się, że nawet 75% społeczeństwa doświadczy problemów z guzkami krwawniczymi choć raz w życiu[1].
Prawdopodobieństwo dolegliwości związanych z powiększonymi hemoroidami wzrasta po osiągnięciu 50. roku życia. Na hemoroidy skarżą się też częściej kobiety w ciąży i po porodzie oraz osoby, prowadzące siedzący tryb życia. Klasyczne objawy obejmują dyskomfort w okolicy odbytu, pieczenie, swędzenie, a także krwawienie. Na szczęście istnieje wiele metod, pozwalających zapobiegać powiększeniu hemoroidów oraz bezpiecznie wyeliminować przykre dolegliwości.
hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne
Hemoroidy (guzki krwawnicze) to przypominające poduszkę, skupiska żył, które znajdują się tuż pod błonami śluzowymi wyściełającymi najniższą część odbytu. Kłopoty pojawiają się, gdy te żyły stają się spuchnięte i rozszerzone, przypominając żylaki na nogach. Zaleganie krwi w hemoroidach może powodować stany zapalne. Dolegliwości objawiają się pod dwiema postaciami – tzw. hemoroidów wewnętrznych, które rozwijają się w dolnej części odbytnicy oraz zewnętrznych, które występują pod skórą wokół odbytu[2]. Te ostatnie są szczególnie nieprzyjemne, gdyż powodują podrażnienie, ból i swędzenie. Hemoroidy wewnętrzne są często bezbolesne, natomiast powodują krwawienia. Podchodząc do zagadnienia poważnie jeszcze w początkowym stadium, jesteśmy w stanie uniknąć konieczności zastosowania bardziej inwazyjnych walki z powiększonymi hemoroidami w przyszłości. Większość objawów hemoroidów można zniwelować stosując naprawdę proste rozwiązania. Oto niektóre z nich.
Wprowadź do swojej diety błonnik!
Działanie tego składnika odżywczego polega na wchłanianiu i zatrzymywaniu płynów, co w rezultacie powoduje zmiękczenie nadmiernie twardego stolca (zmniejszając zaparcia) oraz zagęszczenie zbyt luźnego (eliminując biegunkę)[3]. Uzupełnienie menu o produkty bogate w błonnik, przy równoczesnym zapewnieniu odpowiednich ilości przyjmowanej wody, pozwoli na pełniejsze wypróżnienie przy mniejszym wysiłku, zmniejszając jednocześnie naprężenie podczas defekacji. Dodatkowo powinna poprawić się też regularność wypróżnień. Dietetycy zalecają[4] dorosłym spożywanie ok 28-34 g błonnika dziennie (w zależności od wieku i płci), a tymczasem jedno z badań, przeprowadzonych w 2008 roku, wykazało[5], że większość ludzi otrzymuje nawet mniej niż połowę rekomendowanej dawki (jedyne 15 gramów dziennie!). Żywność, która obfituje w błonnik, to zaś np. suszone śliwki, daktyle, rośliny strączkowe, otręby zbożowe, czy płatki owsiane.
Wypróbuj przynoszące ulgę środki dostępne bez recepty
Wyroby medyczne, które przynoszą ulgę w przypadku powiększonych hemoroidów zawierają składniki, mające na celu zapewnienie ochrony dla podrażnionych obszarów intymnych. Jedną z częściej używanych, w preparatach do stosowania miejscowego, substancji jest kwas hialuronowy (HA). Stanowi on anionowy, niesiarczanowy związek chemiczny, będący częścią macierzy zewnątrzkomórkowej. Udowodniono, że kwas hialuronowy zapewnia tkankom odpowiednie nawilżenie, a dodatkowo usprawnia proces gojenia ran, dzięki wspomaganiu migracji istotnych elementów odżywczych do komórek. W ten sposób następuje przyspieszenie naprawy uszkodzonego miejsca[6]. Inne naturalne składniki, na które warto zwracać uwagę, to np. wyciąg z kasztanowca zwyczajnego, wąkrota azjatycka czy ekstrakt z owoców pieprzu syczuańskiego. Ten pierwszy, ze względu na zawartość escyny, obecnej w nasionach wspomnianej rośliny, działa uszczelniająco na naczynia krwionośne[7] oraz charakteryzuje się właściwościami ściągającymi, dlatego tak chętnie proponuje się go osobom, zmagającym się z powiększonymi hemoroidami. Jeśli potrzebujemy natychmiastowej ulgi, a nie mamy pod ręką żadnego środka z apteki, pomocny może okazać się nawet niewielki woreczek z lodem, umieszczony na kilka minut w okolicach odbytu. To powinno zmniejszyć obrzęk i przynieść chwilowe ukojenie.
Redakcja
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4541377/.
[2] https://www.medicalnewstoday.com/articles/322732.
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5101094/.
[4] https://www.medicalnewstoday.com/articles/321993.
[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18953766/.
[6] John Chen W. Y., Abatangelo G. Functions of Hyaluronan in Wound Repair. Wound Repair and Regeneration (1999) 7:79–89.
[7] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0102695X15001003.